Výživa hráčů v RFA Pardubického kraje

S ohledem na vysokou fyzickou zátěž v regionálních fotbalových akademií jsme hráčům pořídili doplňky stravy OMEGA 3 a VIT. D3 + K2, hráči budou dostávat tyto suplementy 1x týdně.

 

“Omega 3 Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, tedy tuky, které si lidský organismus neumí vytvořit a je tedy závislý na jejich příjmu stravou. Pro tělo jsou velmi důležité, neboť jsou součástí každé buňky v těle, kde zajišťují správnou propustnost buněčných membrán a s tím spojenou látkovou výměnu buněk. Tyto tuky jsou také významnou součástí nervového systému a v neposlední řadě jsou nezbytné také pro správné fungování imunitního systému,” vysvětluje Lukáš Wasserbauer, fyziterapeut RFA Pardubického kraje. I když stravování hráčů v akademiích hlídáme a akcentujeme příjem ryb v jídelníčku, vzhledem k vysoké fyzické zátěži jsme zvolili posílit příjem těchto zdravých tuků tímto doplňkem stravy.

Dalšími suplementy, které pravidelně naši hráči konzumují je Vitamín D3 + K2. “Vitamín D je velmi důležitý vitamín nezbytný pro metabolismus vápníku a fosforu. Bez tohoto vitamínu naše tělo není schopno zabudovávat vápník do kostí a tedy zajistit správný vývoj a růst kostí. Důležitost podtrhuje i fakt, že tento vitamín se nachází ve všech typech lidských buněk a tedy i ve všech tělesných tkáních. Je pravda, že lidské tělo část potřeby tohoto vitamínu dokáže vytvořit v kůži pomocí UVB záření, nicméně tato schopnost je často přeceňována, neboť záření neprochází například mraky nebo se často odráží od ozónové vrstvy,” doplňuje Wasserbauer. Z těchto důvodů a vzhledem k vysoké zátěži a nárokům kladeným na kostní hmotu a také k podpoře růstu hráčů jsme zvolili suplementaci tohoto vitamínu.

Fyzioterapeut pokračuje a vysvětluje přínos vitamínu K: “Vitamín K je nezbytný pro správnou srážlivost krve, ale hraje také roli v mineralizaci kostí, zajištění buněčného růstu a metabolismu proteinů. Především právě z důvodu zapojení do mineralizace kostí bývá v suplementech spojován s vitamínem D. Pokud bychom zašli více do hloubky, tak vitamín D potřebujeme syntézu osteokalcinu, který dále potřebuje vitamín K k tomu, aby docházelo k vázání minerálů do kostí.” Opět vzhledem k růstovým spurtům u dětí v kombinaci s fyzickou zátěží je velmi přínosné zajistit dostatek tohoto vitamínu.