Ondřej Volšík na semináři trenérů brankářů ve Finsku

Trenér brankářů Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje Ondřej Volšík a trenér brankářů Klubové akademie FK Pardubice Vojtěch Mareček těsně před Vánoci načerpávali cenné zkušenosti v zahraničí. Své poznatky, dojmy a zážitky nám přináší první jmenovaný v zajímavém rozhovoru.

Ondro, kam jste vyrazili na seminář a jak jste se tam dostali?

Od šéftrenéra brankářů FAČR Petra Kouby přišla nabídka zúčastnit se semináře ve Finsku, který byl zaměřen na školení trenérů brankářů. Řekl jsem si, proč toho nevyužít.

  1. Co bylo cílem vaší cesty?

Celý UEFA Study Group seminář byl navázán na studium brankářské licence B finské fotbalové asociace. Jednoduše to bylo školení o tom, jak školit budoucí trenéry brankářů, zejména v mládežnické kategorii.

  1. Co tě nejvíce překvapilo?

Překvapilo mě, jakým způsobem byl seminář veden, jaký měl formát a jak s námi komunikovali jeho vedoucí. I přes to, že celý seminář trval celé tři dny a program měl v podstatě od rána do večera, nebyla jediná chvíle, kdy bych přestal být soustředěný. Díky velice interaktivnímu vedení semináře jsme téměř neustále komunikovali s ostatními účastníky z různých zemí.

  1. Co si ze semináře odvážíš?

Ze semináře si odvážím obrovskou zkušenost z oblasti komunikace. Samozřejmě další poznatky, které jsme získali od ostatních federací a jejich zkušenosti spojené se školením a trénováním brankářů v jejich zemích. Také máme předjednanou stáž na Islandu. 🙂

  1. Jaké podmínky pro výchovu mají země, se kterými jste se potkali?

Různé. Finové mají nádherné národní tréninkové centrum, které je k dispozici všem sportovním celkům v zemi. Jen během našeho pobytu se tu vystřídalo několik mládežnických týmů včetně dívčích. V Rusku mají potíže s počtem uchazečů o licenci trenéra brankářů, když se jim přihlásilo pouze 5 lidí z celého Ruska. V Estonsku mají zase problém s kvalitou samotných brankářů. Každá země má svá specifika, ale tahle byla asi ta největší, která mě zaujala.

  1. Co znalosti brankářské problematiky? Na jak vysoké úrovni je máme?

V našem kolektivu jsme se shodli na tom, že v rámci našich možností je výchova brankářů v ČR nad evropský průměrem. Samozřejmě nám seminář otevřel oči v dalších oblastech, ve kterých je možné se zlepšovat. Tyto změny se budeme snažit prosadit a aplikovat.

  1. Přivedla Vás stáž k nějakému zjištění nebo k zamyšlení se nad přípravou brankářů?

Budeme se především zamýšlet nad obsahem školení trenérů brankářů, ve kterém vidíme spoustu možností ke zlepšení.

  1. Budete v takových seminářích pokračovat?

Podle informací, které jsme dostali ve Finsku, by měl být další seminář příští rok na Kypru. Uvidíme, jestli dostaneme pozvánku 🙂

 

Ondro, děkujeme za moc za inspirativní rozhovor a přejeme úspěšný nový rok.