Miroslav Jirka, hlavní trenér RFA

„Jsem si jistý, že v U14 není nikdo, kdo by si nevážil podmínek v akademii,“ říká trenér U14 RFA Pardubice Miroslav Jirka, kterého Vám představujeme v dalším ze série rozhovorů.

  • Miras, ohlédni se za uplynulým podzimem a zhodnoť nám první část nového ročníku 2005.

Podzimní část hodnotím vesměs pozitivně. Až na závěr sezóny, kde se nám bohužel zranilo několik hráčů, jsme předváděli atraktivní útočný fotbal. Výsledkově jsme propadli pouze proti týmům, které se v této kategorii už snaží předvádět dospělý fotbal. Podle mého názoru je na týmovou taktiku ještě čas proto se výhradně zaměřujeme na herní činnosti jednotlivce a principy chování hráče při zisku nebo naopak ztrátě míče.

  • Jak si kluci zvykají na tak velký nárůst tréninků? V klubu trénují průměrně 4x týdně, ale v akademii jim vzroste objem tréninků až dvojnásobně.

Vzhledem k tomu, že většina hráčů prošla kategoriemi U12 a 13, kde je tréninkový objem podobný, myslím, že to pro hráče nebyla taková změna. Navíc mají v režimu akademie mnohem větší možnosti regenerace, kompenzace a naši fyzioterapeuti jim jsou k dispozici po celý týden.

  • Sám si byl profesionální fotbalista, jak se díváš na podmínky, které kluci v akademii mají?

Podmínky z nikoho profesionálního fotbalistu neudělají. Je to jen velký pomocník na cestě k úspěchu. Sami na sobě musí neustále pracovat a je na nás, abychom jim k jejich vysněnému cíli pomohli. Myslím, že kluci v akademii jsou dobře nastaveni a spoustě z nich se jejich sen může splnit.

  • Váží si všichni takových podmínek?

Nikomu do hlavy nevidím, ale takový hráč by byl jen sám proti sobě.  Jsem si jistý, že v U14 není nikdo, kdo by si nevážil podmínek v akademii.

  • V jaké oblasti si myslíš, že se nám podařilo kluky nejvíce posunout?

Náš úkol v kategorii U14 je především připravit kluky na velké hřiště. V tréninku jim vytváříme takové herní prostředí, aby si situace přenášeli do zápasu a byli v nich úspěšní. Herní sebevědomí a vnímání hry považuji za velmi důležité.

  • Jaké máš cíle v akademii? Jaké cíle si dáváš jako trenér?

Cíle mám stále stejné, ať je to v akademii nebo v klubu. Každého hráče posunou na co nejvyšší možnou úroveň, nejen po stránce herní, ale i lidské.

  • Na co při tréninku kladeš největší důraz?

Na vytváření herního prostředí a zejména na to aby kluky trénink bavil. Ideálně je dostat do flow, kde neřeší čas a zlepšují se v jakékoli činnosti až 500x rychleji.

  • Co je podle tvého názoru nejtěžší při přechodu z U13 do U14?

Nejtěžší je dokázat vnímat délku a šířku hřiště. Naučit se pracovat s časoprostorovým tlakem a samozřejmě vše zvládnout kondičně.