Seznamte se, Miroslav Štichauer.

V dalším díle naší krátké rubriky Vám přinášíme rozhovor s hlavním trenérem RFA Pardubického kraje U15 a FK Pardubice U15 Miroslavem Štichauerem. Jak hodnotí podzimní část? Nebo pocity z reprezentačního kempu v Písku? To vše a mnoho dalšího Vám prozradíme v dalším článku.

Míro, jak by si zhodnotil uplynulý půlrok v akademickém režimu?

Jelikož akademický půlrok začíná 1. září a já také působím jako hlavní trenér U15 FK Pardubice mám na hodnocení dvojí pohled. Příprava kluků působících v akademii a zároveň i v klubu začínala již v červenci. Na začátku září se k nám připojili další kluci z ostatních oddílů, se kterými v akademii pracujeme již druhým rokem. Moje hodnocení nebude na základě výsledků, ale na zhodnocení herních principů, chování, učení a charakteru hráčů. Ve škole jsme nezaznamenali žádné vážné přestupky v chování či velké zhoršení školních výsledků. Kluky do akademie jsme si také vybírali na základě jejich charakteru, a i zde mám radost z toho, že v našem úsudku nedošlo k chybám. Můžu říci, že kluci jsou velmi vnímaví a učenliví, a to i přes jejich složitý věk, kdy v období puberty se vždy vše nemusí dařit. Po herní stránce, kdy s kluky pracujeme každý den, vidíme velké pokroky, a to jak ve zdokonalení herních činností, tak i ve vnímání hry a rozhodování. Samozřejmě mají i svoje nedostatky na kterých postupně pracujeme a odstraňujeme. Za uplynulý půlrok musím všechny kluky pochválit za přístup a chování nejenom na hřišti, ale i mimo hřiště, což v poslední době „kultu dítěte“ bohužel není.

Co tě za podzimní části nejvíce překvapilo nebo, co ti udělalo radost?

Ve fotbale jsem jako hráč či trenér zažil již mnoho, a tak asi není nic co by mě nějak překvapilo. Ale co mě udělalo radost byl náš adaptační kurz na Otáňce, kde jsme s kluky kempovali venku na zahradě. Jejich nadšení a spontánnost, zároveň propojení starších kluků s mladšími a jejich chování na mě zapůsobilo. Kluci si vyzkoušeli, jaké to je žít i bez komfortu, který jim dnešní doba přináší. Velmi dobrý pocit jsme měl i při našem zahraničním zájezdu do Budapešti a Vídně, kdy si kluci vyzkoušeli konfrontaci se zahraničními hráči a dokázali si, že pokud budou poctivě a kvalitně pracovat, tak mohou konkurovat i hráčům z akademiím s daleko větším finančním zázemím.

V čem vidíš, že se hráči U15 nejvíce zdokonalili od svého nástupu do akademie? Na čem by naopak měli zapracovat, aby pro ně adaptace do dorostu byla, co možná nejjednodušší?

Zdokonalili se úplně ve všem, avšak ten proces je postupný a musíme jít postupnými krůčky vpřed. Pro jejich budoucnost je nejdůležitější neusnout na vavřínech a chtít se i nadále zlepšovat ve všech činnostech, které k fotbalu i k životu budou potřebovat, a to je pracovitost a náročnost k sobě samému. Nevolit si vždy tu nejednoduší cestu, ale překonávat i překážky, které jim život přináší.

Máš za sebou zkušenost v realizačním týmu reprezentace U15, jaké jsou tvoje dojmy?

Nedávno jsme se zúčastnil výběrového kempu reprezentace U15 v Písku a mohu říci, že byli vybráni opravdu kvalitní hráči. Jejich fotbalové činnosti ve velké rychlosti, čtení a vnímání hry, nasazení se mě velice líbilo. I přes vzájemnou konkurenci si během pár dnů vytvořili skvělou partu. Zároveň mě to obohatilo a utvrdilo, že naše cesta v naší akademii se ubírá stejným směrem a na hráče máme stejné nároky.

S jakým cílem půjdeš do jarní části akademické sezóny?

Do další části akademické sezóny nepůjdu s žádným převratným cílem, pouze budeme i nadále pracovat na našich principech hry, zdokonalovaní fotbalových činností, poctivosti, pracovitosti a týmové soudržnosti. Budeme se snažit klukům předat co nejvíce poznatků a zkušeností, které jim pomohou se co nejvíce rozvíjet po hráčské i osobnostní stránce a pomoci jim plnit jejich fotbalové sny.

Stejně jako Tomášovi i tobě položím jednu osobní otázku. Odkud si přišel do akademie a jak dlouho v Pardubicích působíš?

V Pardubicích působím již pátým rokem a přišel jsem z menšího klubu FK Česká Třebová, kde jsem trénoval mládežnické kategorie asi deset let. Tam jsem si postupně prošel všechny kategorie od nejmenší až po dorost a zároveň se vzdělával a získával informace k trénování mládežnických kategorií. V akademii působím již od samého začátku, kdy jsme navázali na práci s mládeží v klubu FK Pardubice a každý den pracujeme na jejím zdokonalení.