Na zkušenou do světa aneb náš zahraniční zájezd do Maďarska a Rakouska

V pondělí 24. 9. 2018 se historicky poprvé vydala RFA Pardubického kraje na zahraniční zájezd. Kluci z kategorie U14 a U15, tak měli jako první ročník, možnost vyzkoušet si zahraniční konfrontaci s TOP akademiemi své země.

Na cestu jsme se vydali klubovým autobusem FK Pardubice a lehce po pondělním poledni byl nabrán směr Budapešť. Cesta byla dlouhá, ale utekla nám příjemně. Kluci byli parádní, celou cestu bez problémů vydrželi a k tomu ještě příjemně zazpívali před příjezdem do cílové stanice.

Ubytování v centru Budapešti s parádní pavlačí by nám záviděla nejedna česká drbna. Každá skupinka měla svůj „byteček“, ve kterém jim nic nechybělo. Naplnit pupky jsme chodili do nedaleké restaurace, kde se o nás perfektně starali.

V úterý jsme odehráli první mezistátní utkání s akademií Budapešť Honvéd FC. Svou konfrontaci vítězně zvládla U15, která nadělila Maďarům pět kousků s konečným výsledkem 5:2. Ani U14 neudělal ostudu, když po velmi dobrém výkonu remizovala 3:3.

Odpoledne se kluci vydali za kulturou poznat krásné historické centrum Budapešti. Náš cíl se tyčil nad městem a byl jim Budínský hrad, ze kterého se nám naskytl krásný pohled do srdce jednoho z nejnavštěvovanějších měst v Evropě.

Druhý den jsme nabrali směr Rakousko, kde se nám postavil, v krásném prostřední nově postavené akademie, tým Austrie Vídeň. Obě mužstva rakouského celku byla velmi dobře připravená a udělili nám lekci produktivity, a to zejména v kategorii U15, kde nám dali příděl 7:0 a v kategorii 3:2.

Naše putování za zahraniční zkušeností jsme zakončili při středeční půlnoci příjezdem do Ohrazenic.

Teď už je na každém, co si ze zahraničního zážitku odnese.

Hodnocení U14:

Úterý 25. 9. 2018

Budapešť Honvéd FC – Regionální fotbalová akademie pardubického kraje

Výsledek: 3:3 | Branky: 2x Prokeš, Brož

Sestava: Lorenc L. – Morávek, Reinberg, Svatoš, Novotný L. – Brož, Flaška, Holý, Halda – Macák, Prokeš | Střídali: Kožený, Divíšek, Metelka, Kuja, Lorenc M., Borůvka, Novotný Š., Dvořáček

V tomto utkání se nám postavil silově a rychlostně velmi dobře připravený soupeř, který zejména v prvním poločase napadal ve vysokém presinku. I přesto byla hra vyrovnaná. Maďaři se na základě našich individuálních chyb dostali do vedení po pokutovém kopu. Zanedlouho přišel druhý trest při špatné komunikaci na středu hřiště. Díky dvou trefám Prokeše se podařilo zápas vyrovnat. Jenže v druhém poločase jsme opět doháněli jednobrankové manko. Na závěrečných 3:3 srovnal výstavní střelou Artur Brož.

V zápase jsme podali solidní výkon, ve kterém nám nechyběla herní odvaha, aktivita bez míče, ale i chuť dát soupeři branky. Několik výborně vypracovaných a vyložených šancí jsme v zápase zbytečně zahodili. I tak bychom rádi kluky za předvedený výkon pochválili.

Středa 26. 9. 2018

FK Austria Vídeň – Regionální fotbalová akademie pardubického kraje

Výsledek: 3:2 | Branky: Borůvka, Flaška

Sestava: Novotný Š. – Morávek, Reinberg, Svatoš, Metelka – Kožený, Kuja, Holý, Novotný – Borůvka, Prokše | Střídali: Macák, Halda, Flaška, Lorenc L., Lorenc M., Brož, Dvořáček

V zápase nám soupeř ukázal svojí sílu zejména v prvním poločase, kdy výrazně dominoval v držení míče a zaslouženě nám nastřílel 3 branky. My jsme dokázali do poločasu vstřelit pouze jednu branku. Do druhého poločasu se obraz hry zcela otočil. Míče jsme si užívali výrazně více nežli soupeř, vytvářeli jsme si šance, které se nám ale nedařilo proměnit v gól. Utkání bylo ve vysokém tempu a nasazení až do konečného hvizdu rozhodčího. Maličko nás mrzí, že v prvním poločase směřovalo spousta našich míčů na kopačky soupeře vlivem nižší aktivity hráčů, kteří neměli míč. Také se nám nedařilo správně pokrývat hráče na středu hřiště a soupeř nás tak přečísloval. Druhý poločas ale vše vykompenzoval, protože se obraz hry zcela otočil. Jen ty spálené šance. Myslíme, že nám utkání dalo hodně nejen po fotbalové stránce, ale i po té morální!

Hodnocení U15

V pondělí naše pardubická regionální akademie odjela na mezinárodní konfrontaci s tými Honved Budapešť a Austria Vídeň. Po náročné osmihodinové cestě jsme se ubytovali v centru Budapešti. V úterý nás čekal zápas s akademií Honved Budapešť, který jsme sehráli na umělé trávě v areálu jejich akademie. V utkání se nám střelecky dařilo a kluci předváděli velmi kvalitní a kreativní hru. To nám přineslo vítězství 5:2. Odpoledne jsme si prošli historické centrum Budapešti, prohlídli si hrad nad městem a šli jsme zpět na hostel. Ve středu ráno jsme se přesunuli do Vídně, kde nás čekal další soupěř Austria Vídeň. I v tomto utkání bylo naší snahou hrát kombinační fotbal. Oproti fyzicky vyspělejšímu soupeři, který nás od začátku ve velkém tempu presoval jsme se nemohli prosadit. I přesto se nám podařilo vypracovat několik slibných šancí ke skórování, ale selhali jsme v koncovce, za to soupeři se střelecky dařilo a utkání jsme prohráli 7:0. V obou utkáních, které se hrála na 2x 45 min. si všichni kluci vyzkoušeli konfrontaci s celky Maďarska a Rakouska, ve kterých si mohli porovnat svoje fotbalové přednosti a nedostatky. Tento zahraniční výjezd se všem klukům líbil a obohatil je nejen po stránce fotbalové, ale i společenské.