Turnaj O Pohár Karla Poborského (Akademie Cup 2018) byl skvělý

V červenu, již druhým rokem, dochází ke konfrontaci jednotlivých Regionálních fotbalových akademií kategorie U15 na turnaji O Pohár Karla Poborského (Akademie Cupu), který se letos uskutečnil v Plzni od 18. – 20. 6. 2018 pod záštitou RFA Plzeňského kraje. Přehlídka talentovaných hráčů, ale i osobností, které s výchovou nových nadějí pro český fotbal pomáhají, se odehrával na hřištích v Dobřanech a na Slovanu Plzeň.  Třídenního turnaje se zúčastnilo celkem dvanáct týmů – 8 Regionálních akademií, mládežnická družstva AC Sparta Praha, SK Slavia Praha, 1. FC Slovácko a skotského Glasgow Rangers FC.

RFA Pardubického kraje se postupně střetla ve skupině s 1. FC Slovácko (2:4), SK Slavia Praha (1:1), RFA Jihomoravského kraje (1:3), RFA Moravskoslezského kraje (1:3) a RFA Jihočeského kraje (3:1).

Hlavní trenér naší akademie Michal Stříž zhodnotil naše účinkování na turnaji následovně: “Ukázalo se, že všechny akademie, myslím tím realizační týmy, jsou stejně nastavené a jde nám hlavně o rozvoj jednotlivých hráčů. V tomto duchu se odvíjel turnaj a vzájemné zápasy byly o zahrání všech hráčů, nezávisle na tom jaký bude výsledek. Všichni chtěli vyhrát, ale hlavně si všichni chtěli zahrát. Myslím si, že jsme obstáli, hráli jsme kombinační fotbal, v prvním poločase jsme předváděli lepší výkony a hlavně stříleli více gólů. Všechna naše utkání byla vyrovnaná. Bohužel jsme patřili k mužstvům, která  potřebovala velké množství šancí na skórování. Jinak to měla klubová mužstva, která se také účastnila turnaje a točila menší množství hráčů. Ta hrála především na výsledky a úplně nechápala ‘akademickou’ myšlenku. Letos se opět ukázalo, že mužstva z Moravy jsou výkonnostně lepší. O to víc nás těší, že jsme s nimi drželi krok.  Děkuji celému realizačnímu týmu za bezvadnou spolupráci a myslím, že i hráči vnímali naše pozitivní nastavení.”

“Kromě sportovní stránky měl turnaj výbornou úroveň i po organizační stránce, za což musím poděkovat RFA Plzeňského kraje. Bylo to pro hráče i pro nás velmi příjemné a opravdu skvěle zorganizované,” řekl závěrem Michal Stříž.

Na turnaji kromě boje o vítězství v každém utkání a touhy postoupit do závěrečného finále, hodnotili trenéři soupeřova družstva ihned po utkání tyto dovednosti:
–        Herní dovednosti jednotlivců: 1. FC Slovácko
–        Herní odvaha: RFA Olomouckého kraje
–        Konstruktivní řešení obranných situací: RFA Olomouckého kraje
–        Řešení útočných situací uvnitř a kolem pokutového území: Glasgow Rangers FC

“Bereme ten turnaj jako jeden velký celek, nejde o posuzování jediné věci. V každé akademii vidíme hráče, z nichž máme velkou radost, kteří se oproti loňskému turnaji evidentně výkonnostně posunuli. Vidíme tady hráče s absolvovaným dvouletým cyklem v akademiích a můžeme jejich vývoj brát v širší souvislosti. Co jsme tady během tří dnů viděli, tak nás těší. Progres je určitě znát,” řekl Michal Prokeš, technický ředitel FAČR.